Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

FOTOĞRAF EDİTÖRLÜĞÜ

AddThis Social Bookmark Button

Haber fotoğrafçıları görüntü fırsatı ve olanağı arasından kendi seçtiği bakış açısı ve olaya yada duruma göre fotoğrafını çeker. Bu fotoğrafların gazetenin hangi sayfasında, hangi büyüklükte ve hangi kadrajla yer alacağına ise fotoğraf editörleri karar verir. Yani fotoğrafı fotoğrafçı çekmesine rağmen bunların içerisinden konuya uygun olan fotoğrafı seçmek fotoğraf editörünün görevidir. Sample ImageFakat bugün Türkiye’de, fotoğraf editörlüğü kavramı malesef tam anlamıyla her gazetede yer almamaktadır. Günümüzde sayfa sekreterlerinin bile fotoğraf editörlüğü yaptığı gözlemlenmekte. Yani buna bağlı olarak etik sorunları da fotoğrafçıya değil kurumlarının başına fotoğraf editörleri atamayan kuruluşları ve bu görevi üstlenen kişileri yargılamak gerekmektedir.
Gazeteciliğin temel üç üretim materyali vardır. Bunlar yazı, fotoğraf ve grafik (illüstrasyon) tir. Fotoğraf ve illüstrasyon insanların okudukları haberi daha hızlı anlamalarını sağlamalarında yardımcı olur. Genel olarak gazetecilikte temel malzemenin yazı olduğunu düşünürsek fotoğrafta buna destek vermektedir. Ancak günümüzde ise fotoğrafın ana malzeme olduğunu görmekteyiz. Çünkü fotoğraf sayesinde haberin gerçekçiliğini daha iyi kanıtlamış ve olayı daha rahat anlatmanız sağlanmıştır. İşte bu yüzden artık haberi oluşturan metin gibi fotoğrafında ciddiyetle ele alınması gerekmektedir. Bu yüzden gazetelerde bulunan fotoğraf editörlerinin etik değer ve kuralları bilmelerinin yanı sıra olayı algılamadaki yetileri de yüksek olmalıdır. Ve yine gazetelerde sayfa sekreterleri yada herhangibi bir yönetici değil, yayına girecek olan fotoğrafları fotoğraf editörleri belirlemelidir.
Bir gazete veya yayın kuruluşu işi yapılan yayın imaj ve prestijdir. Bu yüzden yayınlanacak olan fotoğraf çok önemlidir. Fotoğrafçılarda, editörlerde seçer, fakat son kararı her zaman editörler verir.
Not: Günümüz Türkiye’sinde şirketlere bağımlı yada kurumlara bağımlı yayın yapan kuruluşlara çalışıyorsanız, mutlaka son noktayı her zaman başkaları koymaktadır. Gerçek alanı mesleği fotoğrafçılık olmayan yada gazetecilik olmayan kişiler profesyonel kişiler adına pek çok yayın organında karar vermektedirler. Çünkü paranın gücü yada kurumun gücü mesleki etiğin de önüne geçmekte. (Tamamen mesleki tecrübeye dayanarak yazılan bir nottur)
Batılı ülkelerde ünlü gazetelerin ve dergiden birden çok fotoğraf editörü çalışmaktadır. Bazılarında ise birden çok daha fazla. Ya bizde? Gazetelerde bir fotoğraf editörü bulursanız öpüp başınıza koyunuz. Yerel gazetelerde ve ihtisas gazetelerinde ise fotoğraf editörü istihdam edilmemektedir. Bırakın bunu haberi yapan muhabirler fotoğrafı da çekmeye çalışmaktadır. Hatta cep telefonu ile çekip gazetesine fotoğraf basan Anadolu da yayın kuruluşları da mevcuttur.
Türkiye'de bulunan gazete işletmelerinin sadece birkaçında fotoğraf editörlerinin istihdam edildiğini görüyoruz. Pek çok gazetede bu görevi halâ yazı işleri müdürü ya da sayfa sekreterleri üstlenmiş durumdalar. Bazı gazetelerde yazılı metinleri kontrol eden ve karar veren haber editörleri aynı zamanda fotoğraf editörlüğü de yapmakta. Yayınlanacak haber fotoğrafları üzerinde karar vermenin uzmanlık isteyen bir konu olduğu dikkate alındığında, bu uygulamanın önemli bir hata ve eksiklik olduğunu söyleyebilirim.
Fotoğraf editörlerinin, okuru fotoğrafla bilgilendirmenin yanında, fotoğrafın bir yayın organına sağladığı görsel katkıyı da göz önünde bulundurup, fotoğraflarla yayını daha etkili ve görsel olarak daha çekici bir duruma getirmesi beklenir. Bu nedenle fotoğraf editörleri, fotoğrafları görsel açıdan da çekici hale getirmelidir. Amaçları haberleri en etkili biçimde sunmaya katkı sağlamak olmalıdır. Zaten yayına girecek bir fotoğrafında haberin en az 4/2 sini anlatması gerekmektedir.
Günümüz teknolojisinin işleyişi: Haber fotoğrafını çeken fotoğrafçı fotoğraflarını çektikten sonra diz üstü bilgisayarına aktarırı ve gerekli olan fotoğrafları seçtikten sonra gazetenin veya derginin merkezine internet üzerinden yada cep telefonu bağlantısı ile, ftp’yi kullanarak veya mail aracılığı ile gönderir. Fakat fotoğrafçı fotoğrafı göndermeden önce, editör fotoğrafçıdan nasıl fotoğraf istediğini belirtir. Dik yada yan, sayfanın haberin durumuna göre.
Fotoğraf seçimi, fotoğraf editörünün en önemli işlevi, aynı zamanda da haber fotoğrafını gerçek değerine ulaşabilmesini sağlayan en önemli aşamadır. Çünkü çekilen her haber fotoğrafı, yayınlanma amacıyla çekilir. Ancak, bir habere ilişkin gelen onlarca fotoğraftan ancak biri ya da birkaçı yayınlanmaya değer görülür. Fotoğraf editörü, uyguladığı belirli ölçütler ışığında bazı fotoğrafları yayınlamak üzere seçer, diğerlerini ise reddeder.
Haber Fotoğrafının İçeriği

1. İçerik
Bir haber fotoğrafı bilgi iletmelidir. O bilgi de zaten haberin içeriğidir. Haber fotoğrafı haberi görsel olarak aktaran bir biçimdir. Bir haber fotoğrafı kesinlikle haber ile ilgili içerik taşımalıdır yoksa görsel açıdan ne kadar başarılı olursa olsun anlatılmak istenen konu – haberi anlatamıyorsa bu başarısız bir fotoğraftır. Ancak editöre başka fotoğraf ulaşmamışsa o zaman kötünün iyisini kullanmak gerekmektedir.
-    Fotoğraf seçerken yapılması gereken temel öğeler vardır. Bunlardan biri fotoğrafın canlılığı ve albenisi yani dikkati çekmesi çünkü sıradan fotoğraflar asla okuyucuyu çekmez. Burada haber fotoğrafçısına çok iş düşmekte olayı yada konuyu okuyucusuna yansıta bilmelidir. Onlara o anı aktara bilmelidir.
-    Fotoğrafın habere olan uyumluluğu da çok önemlidir. Haber ile olan ilişkinin fotoğrafa yansıması gerekmektedir. Fotoğraflarında haber metinleri gibi haber değeri taşıması gerekmektedir. Özellikle fotoğrafın etkisi ve konuya yakınlığı önemlidir. Ve zamanında orada olmakta fotoğrafın etkisini arttırır fotoğrafın.

2. Teknik
Bu aşamada asla teknik içerik değerlerinin önüne geçilmemelidir. Ve editörler tarafından bu aşamada en iyi fotoğraf seçilmeye çalışılır. Genel anlamda bir fotoğrafta teknik kalite netlik ve doğru poz lama ile ilişkilendirilir.
Haber fotoğrafında ‘an’ çok önemlidir ve bunun için bazen teknik kaliteden ve netlikten vazgeçebilirsiniz. Yani bulanık fotoğraflar (fluğ) da kullanıla bilir.

3. Estetik
Haber fotoğrafçılığındaki estetik yapı, fotoğrafın teknik olanaklarından destek alarak içeriğin daha etkili biçimde sunulmasıdır. Fotoğraf editörü, içeriğini başarıyla aktaran ve teknik olarak sorunsuz fotoğraf sayısının birden fazla olduğu durumlarda, bu haber fotoğrafları arasından görsel olarak en etkili olanını, yani estetik olarak en güzel olanını seçecektir. 
Haber fotoğrafını estetik değerler katan unsurlar fotoğrafçının konu ile ilgili tecrübesi, olaya yaklaşımı ve konuyu nasıl ele aldığı ile alakalıdır. Tabi ki aynı zamanda o anı doğru şekilde yakalamak ve karenin içinde yerli yerince sığdırabilmekte önemlidir. Burada fotoğraftaki kompozisyon devreye giriyor. Doğru kompozisyon iletiyi etkili bir şekilde aktarmaya yardımcı olacaktır. Okur da bu sayede anlatılmak isteneni daha rahat bir şekilde algılaya bilecektir.
Tabi aynı zamanda doğru objektif seçimi de çok önemlidir. Objektifin yapısına göre konuya yaklaşım gereksiz detayların yok edilerek ana konunun öne çıkması etkiyi arttıracaktır. Bunun için dar açılı objektifleri seçmemiz daha faydalı olacaktır.

4. Etik
Okurun ilgisini çekmek için kullanılan fotoğraflarda etik ilke ve değerleri de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Etik son derece geniş kapsamlı bir konu fakat seçtiğimiz fotoğraflar arasına bu kriterleri yerleştirmemiz gerekiyor.
Haber fotoğrafları önce haber fotoğrafçısının seçtikleriyle editörün masasına gelir. Fotoğrafçının seçtiği alternatifler arasından uygun olan/olanlar, fotoğraf editörünün kararıyla sayfaya girer. Editörün kararına yön veren en temel etken ise gazetenin yayın politikasıdır. Fotoğraf editörü seçtiği kareyi kurtarmak, sayfada kullanmak ve beklenen etkiyi yaratabilmek için gerekirse kare üzerinde oynar, kadraj yapar. Ancak bu işlemler özellikle gerçeği saptırmak için de yapılabilir. O halde editörler güzel bir kare için olduğu kadar gazete politikasına uygun bir kare için de kadraj yaparak, karelere müdahale edebilirler.

YAZI: Ahmet TOKYAY

KAYNAK…
www.fotografya.gen.tr
Son Güncelleme ( 23 05 2008 )

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile