Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfMükemmel 

Yakın (Makro) Çekim

AddThis Social Bookmark Button

Sözlük anlamı olarak ‘yakınlaştırma’, ‘büyütme’, ‘büyük’ anlamlarını içeren makro (mikro ya da close-up olarak da tanımlanır) genelde özel objektiflerle yapılan fotoğrafçılığa verilen isimdir.

Makro fotoğrafçılığında objektif aynen bir mikroskop gibi çalışır. nasıl ki mikroskop gözün algılayamayacağı kadar küçük cisimlerin görüntülerini büyütüyorsa makro objektifler de normal de gözle göremeyeceğimiz kadar küçük cisimleri ya da detayları fotoğraflamamızı sağlar. Çekimler için uzun odaklı objektiflere ya da colas-up, konvektör gibi yardımcı malzemelere ihtiyacımız var. Çünkü fotoğraf makinesi aldığımız zaman üzerinde satılan kit objektiflerde bu şekilde bir özellik bulunmamaktadır. Bu objektifler ile makro fotoğraf çekebilmek için ayrı aparatlara ihtiyacımız bulunmaktadır. Tabi ki makro objektif almazsanız. Tele objektiflerle de bunu yapmanız mümkün ancak bu sefer fotoğrafta kalite ve detaylarda da kayıplar meydana gelmeye başlayacaktır.

Yakın çekimlerde, alan derinliği çok kısıtlıdır. Çünkü dar açılı objektif ve konuya yaklaşma alan derinliğini azaltır. Bu özelliklerin yanında birde açık diyafram tercih edildiğinde alan derinliği bazen santimlerle ifade edilecek kadar azalır. Alan derinliğinin azalması, konunun can alıcı yerinin net, geri planın tamamen fulu olması fotoğrafa ayrı bir anlatım zenginliği kadar. (Diyafram ve alan derinliği konusunu incelemeniz gerekmektedir). Böylece ana konu çevresinden ayrılıp ön plana çıkar.

Yakın çekimlerde, doğru noktanın seçilerek netlik ayarının yapılması gereklidir. Netliği etkileyen diğer önemli bir nokta ise, dar açılı objektiflerin ağırlıklarından ve boyutlarının büyük olmasından dolayı titremeye müsait olmaları ve konunun hareket halinde olmasıdır. Örneğin bahar aylarında yeni açmış bir gelinciğin fotoğrafını çekerken bir taraftan rüzgar gelinciği hareket ettirirken diğer taraftan rüzgar makinemizin sağlanmasına neden olabilir. Bu durumlarda en uygun çekim zamanın rüzgarın en az olduğu sabah saatlerinin tercih edilmesi ve çekimde sehpa kullanmaktır. Ancak hala rüzgara karşı çekim yapmak istiyorsanız sağlam bir sehpa (Ağırlık ve hacmen büyük) ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca elinizde bulunan herhangi bir 50 mm objektifi ters çevirerek kendinizi nesneye ileri geri yaparak da makro çekim yapmanız mümkün. tabiki makro objektif kadar sağlıklı olmaz ancak acil ihtiyaç durumunda mutlaka sizi kurtarır. Çünkü netlik yapmak biraz zordur.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile