Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Bakır’ın vizöründen “Angkor Tapınakları”

AddThis Social Bookmark Button

Gazeteci ve aynı zamanda fotoğraf sanatçısı Ömer Serkan Bakır’ın değişik yıllarda Kamboçya’da çektiği fotoğraflar, “Angkor Tapınakları” adıyla  1 - 28 Mayıs 2010 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor. Bakır’ın fotoğrafları Uğur Varlı Fotoğraf Sanatı Galerisi’nde sergileniyor.

Ömer Serkan Bakır’ın sergisine adını veren ünlü Angkor Tapınakları, Kamboçya’nın Siem Reap kentine yaklaşık 8 km uzaklıkta, 9. ve 12. yüzyıllar arasında Kmerler tarafından yapılmış, onlarca devasa ve gizemli mekandan oluşuyor.

Bakır’ın Epson sponsorluğunda bastığı fotoğraflar, bölge ve budist rahiplerin yaşamından kareler sunuyor. Kmer sanatının üstün örneklerinden 100’ü aşkın Angkor Tapınakları’nın tamamı şaşırtıcı ve sabır gerektiren mimari başarının ürünü. Tapınaklar, sadece mimari açıdan değil, gizemli ve kutsal yapısıyla da dünya koruma mirasının en üst sıralarında yerini almış önemli bir merkezdir. Epson Türkiye Genel Müdürü Sevil Kanat, sahip oldukları teknoloji ve kaliteyi fotoğraf baskısında kullandıklarını belirterek, “Sanata ve sanatçıya destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Angkor” Sanskritçe’de şehir anlamına geliyor. Angkor dönemi, 802 yılında, Jayavarman II'nin kendini Tanrı Kral (Devaraja) ilan etmesiyle başlamış. 1431’de işgalcilerin şehri yağmalaması ve halkın Pnom Pen'e kaçmasına yol açmasıyla son bulmuş. 1432’de Kmerler şehri yasakladıktan sonra yüzyıllarca kayıp şehir olarak ormanın derinliklerinde kaybolan Angkor’u sadece meraklı Budist keşişler ve bazı gezginler biliyordu.

Yıllar geçtikçe Angkor hikayeleri efsaneleşti ve dilden dile dolaşır oldu. Çok az insan bu hikayelerin efsane değil gerçek olduğuna inanıyordu. Fransız gezgin Henri Mouhot, yaptığı gezi araştırma sonunda 1860 yılında dünyanın ilgisini Angkor’a çekmeyi başardı. Bu şehirden çok etkinenen Fransızlar, büyülendikleri kentin restorasyon projesini 1860’ta başlattılar. 1960 yıllarına kadar, Asya'nın en önemli turistik yerlerinden biri konumuna geldi. 1975 yılında, Kamboçya'nın diğer şehirlerindekiler gibi, Siem Reap halkı da komünist grup Kızıl Kmerler tarafından taşraya çalışmaya gönderildi.

1990 yıllarının ortasına kadar Siem Reap savaşlar yüzünden büyük bir uykuya daldı.  2000 yılından sonra yeniden turizme açılarak tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Restorasyon çalışmaları iç savaşlar nedeniyle 1970 ve 1980’ler hariç, günümüze kadar sürdü. O yıllarda süren karışıklık ve mayın tehlikesi yüzünden arkeologlar tapınaklardan uzaklaştırıldı.

Sergi 28 Mayıs tarihine kadar Uğur Varlı Fotroğraf Sanatı Galerisi’nde izlenilebilinecek. Adres: Ankara Cad. Atabay Merkez İş Hanı No: 169 K:2 Sirkeci – İstanbul dan izlenile bilinir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile