Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Sergi "YOL"

AddThis Social Bookmark Button

"İçimizdeki Zaman” dan sonra "Yol” geliyor. İstanbul Modern’e yeni bir sergide Murat Germen den geliyor. 26 Mayıs 2010 – 19 Eylül 2010 tarihlerinde açık kalacak olan sergi için bakın Murat Germen nasıl açıklıyor sanatçı beyanını.
“Fotoğrafı, insanların görmediği veya bilinçli / bilinçsiz olarak umursamadığı olağan şeyleri gündeme getirme ve önyargılarını değiştirebilme fırsatı olarak değerlendirmeye; normalin içindeki gizil olağandışılığı ortaya çıkarmaya çalışıyorum.” diyor. “İkon olarak endüstri: Endüstriyel estetik” ve “İnşa” gibi önceki çalışmalarına bakıldığında, sanatçının buna ek olarak, son ürün yerine oluşum sürecine odaklandığını görmek olası. “Yol” serisi de benzer bir yaklaşım içeriyor: Bizi bir yerden diğer bir yere taşıyan ve karada / havada / denizde geçişken doğrusallıklar bağlamında veya bir amaca varmanın yöntemleri olarak karşımıza çıkabilen yol kavramı, çok sayıda farklı çağrışıma yol açıyor. Kimi zaman panoramik oranları, bazen on metreye varacak boyutları ile birçok farklı coğrafyada çekilen onlarca fotoğraf; üstte sözü geçen çağrışımlardan oluşan büyük ebatlı çizgisel metin parçacıklarına eklemlenerek, izleyiciyi “yolda” hissettirmeyi ve hedefe varmadan önce onların süreçten keyif almalarını sağlamayı amaçlıyor…
Havalar daha fazla ısınmadan ne kadar çok etkinliği takip ederseniz o kadar iyi. Çünkü deniz mevsimi ve doğa mevsimi geliyor. Bu yüzden ne kadar çok etkinliği takip ederseniz o kadar iyi. Hepinize iyi seyirler.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile