Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfMükemmel 

Fotoğraf Gösterisi - Birol Üzmez

AddThis Social Bookmark Button

FOTOGEN Sami Güner kupasında üç kez başarılı olup 2010 yılında kupa almaya hak kazanan fotoğrafçıların yarışmaya katılan gösterileri.
Zonguldak'ta 1984 yılında fotoğrafa başladım. 1986 yılında İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği' ne (İFSAK) üye oldum. 1989-1993 yılları arasında maden işçilerinin yaşamlarını belgeledim. Bunun ile ilgili olarak Türkiye'nin çeşitli yerlerinde sergiler, gösteriler yapıp ödüller aldım. 1987-1988 Yıllarında TUSAK (Turizm Kültür Sanat Geliştirme Koop.) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. 1989 Yılında Zonguldak Fotoğraf Grubununu kurdum. 1990-1993 yılları arasında serbest fotoğrafçı olarak Cumhuriyet Gazetesi' nin muhabirliğini yaptım. İstanbul'da bulunan Belgesel Fotoğraf Grubu oluşumunun içinde yer aldım. 1993 yılında İzmir'e yerleşerek Tariş Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü' nde fotoğraf editörü olarak çalışmaya başladım. Tariş Fotoğraf Grubu'nun kuruculuğunu üstlendim. 1995 yılında "İzmir Fotoğraf Haftası" nı gerçekleştirdim. Ege Kültürü Çevre ve Barış Derneği kurucusuyum. Simurg Photos ve İfod üyesi olarak fotoğraf çalışmalarımı Bandolar,Çingeneler ve Aile Evlerini belgeleyerek sürdürmekteyim. Sabastio Salgado'un sözleri benim fotoğraf anlayışımın bir özetidir:
Bir yere sadece fotoğraf çekmek için gitmezsiniz. Amacınız bir öykü oluşturmaktır. Bir şeyi göstermek üzere fotoğraf çekerken kendinizi orada olma fırsatı bulamamış insanların yerine koyarsınız. Bu iki taraf arasında bir bağlantı kurarsınız. Sonunda belgesel fotoğrafı bir vektör olarak görürsünüz. Bir vektör normal hayatın çeşitli kavramları arasında bağlantı sağlar. İnsan hayatının acı tarafları da kolay tarafları da hayatın birer parçasıdır, bu yüzden ikisi de gösterilmelidir. Bunlar birbirine bağlanmalıdır."

Birol Üzmez

- Mortakya Roman Kahramanları
- Madenciler
- Kotejo Aile evleri

24 Haziran 2010, Perşembe, 19:30

Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu

Yorumlar

0İ.Kerem Öztürk2019-02-16 13:04#1
Birol Hocam ,
Ellerinize sağlık.
Oldukça etkileyici bir biyografiniz var, darısı biz, sizleri örnek alan amatörlerin başına dileklerimle.
Başarılarınızın devamını dilerim.
Saygılarımla.
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile