Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri açıklandı!

AddThis Social Bookmark Button

Yarışmanın ötesine geçerek bir fotoğraf festivaline dönüşen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde, Açık Yarışma kategorisinde, 148 ülkeden 51 bini aşkın fotoğrafı geride bırakarak, kazanan on isim belli oldu.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2011 Açık Yarışma’da kazanan on olağanüstü amatör fotoğrafçının isimleri 22 Mart, Salı günü açıklandı. 148 ülkeden 51.000’i aşkın fotoğrafı geride bırakarak ipi göğüsleyen isimler ise şunlar oldu:

•        Aksiyon: Chan Kwok Hung (Hong Kong)
•        Hava Kararınca: Chumlong Nilkon (Tayland)
•        Mimari: Marek Troszczynski (Polonya)
•         Kültür & Sanat: Hubert Januar (Endonezya)
•        Moda: Edina Csoboth (Macaristan)
•        Doğa & Vahşi Yaşam: Andiyan Lutfi (Endonezya)
•        Panoramik: Wolfgang Weinhardt (Almanya)
•        İnsanlar: Raghuranjan Sarkar (Hindistan)
•        Gülümseme: Carlos Henrique Reinesch (Brezilya)
•        Seyahat: James Chong (Singapur)

Kazanan fotoğrafların tümü, 26 Nisan – 22 Mayıs tarihleri arasında, Londra’daki Somerset House’da gerçekleştirilecek Dünya Fotoğraf Festivali kapsamında, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Profesyonel yarışmanın kazananları ile birlikte sergilenecek. Fotoğraflar, ayrıca Kazananlar Kitabı’nda da yayımlanırken, Açık Yarışma’da kazanan fotoğrafçılar birer Sony dijital SLR fotoğraf makinesi ekipmanı ile de ödüllendirilecek.

Fotoğrafçılıkla ilgilenen herkesin katılabildiği Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Açık Yarışması’nda, fotoğrafçılar tek birfotoğraf ile değerlendiriliyor. Kazananlar, Britanyalı fotoğraf eleştirmeni ve Onursal Jüri Heyeti Başkanı Francis Hodgson, Getty Images, Yaratıcı Görsellerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrew Saunders, iStockphoto İçerik Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joseph Jean Rolland Dubé, Sony Avrupa Kıdemli Pazarlama Müdürü Yann Salmon-Legagneur ve Sony İngiltere Teknik Pazarlama’dan Paul Genge tarafından seçildi. Açık kategorileri için kısa listelere giren eserler ise dünyanın önde gelen telifsiz stok görseli, medya ve tasarım elemanları web sitesi iStockphoto tarafından seçildi.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu Yaratıcı Direktörü Astrid Merget şunları söyledi: “Açık yarışma bu yıl, Profesyonel yarışmayı aratmayan kalitesi ve çapı ile muhteşemdi. Bu da, nefes kesen görüntüler sunmak için tüm bir portföye ihtiyaç olmadığını, aynı işin tek bir fotoğraf ile de aynı ustalıkla yapılabileceğini ortaya koyuyor.”

Sony Avrupa Dijital Görüntülemeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tatsuya Akaşi ise “Açık kategorilerinden gerçekten ilham verici yetenekler çıkıyor ve bu harika fotoğrafçıları layık oldukları şekilde onurlandırmaktan gurur duyuyor, içlerindeki tutkuyu önümüzdeki yıllarda da büyütmeye devam ettiklerini görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

“Amatör fotoğrafçılar için düzenlenen açık yarışma, bu yıl fotoğraf yeteneğinin coğrafi olarak veya yaratıcılıkta sınır tanımadığını hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde gözler önüne serdi,” dedi iStockphoto İçerik Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joseph Jean Rolland Dubé ve “tüm bu yeni yeteneklerin ortaya çıkarılmasında rol oynamaktan mutluluk duyuyorum ” diye de ekledi. 

Açık kategoride “Yılın Fotoğrafçısı”, 27 Nisan’da açıklanacak

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Açık, Yılın Fotoğrafçısı unvanını kazanan isim, 27 Nisan’da Londra’daki Odeon Leicester Square’de düzenlenecek gala töreninde açıklanacak. Kazanana, 5.000 dolarlık nakit ödülün yanı sıra, Sony dijital SLR fotoğraf makinesi ekipmanı da verilecek ve ödülünü almak üzere, Londra’ya getirilecek.

Yine törende, prestijli L’Iris D’Or / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Fotoğrafçısı da açıklanacak. Ödülü kazanan isim, 25.000 dolarlık nakit ödül ve profesyonel Sony dijital SLR fotoğraf makinesi ekipmanının da sahibi olacak. Gecenin son sunumu ise Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’nü kazanan isim onuruna yapılacak.

Kaynak:www.milliyet.com.tr

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile