Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Nevzat Yıldıran'dan ( Tonlar ) Fotoğraf Sergisi

AddThis Social Bookmark Button

Fotoğraf sanatçısı Nevzat Yıldıran’ın, ünlü müzisyenimiz Okay Temiz ile 6 yıllık bir çalışmanın sonucunda oluşturduğu ilk kişisel fotoğraf sergisi “Tonlar”ı, Fotografevi’nde izleyicilerle buluşturuyor.
Yalnızca Türk Müziği’ne değil, dünya müziğine de özellikle ritim konusunda yaptığı katkılarla adından sıkça söz ettiren Okay Temiz, ilk kez böyle kapsamlı bir sergide kendi dünyasını hem müzik, hem de fotoğraf izleyicileriyle paylaşıyor.

Farklı boyutlarda 35 adet fotoğraftan oluşan bu siyah beyaz sergi, 14 Haziran - 4 Temmuz 2008 tarihleri arasında, Fotografevi’nin iki katında da sergilenecek.
Serginin açılışında “Okay Temiz Ritim” Atölyesi üyeleri canlı performans gerçekleştirecekler.
Açılış Kokteyli: 14 Haziran 2008 Cumartesi
Saat: 18.00-20.00
Yer: Fotografevi
Adres: İstiklal Caddesi, Tütüncü Çıkmazı No:4 Beyoğlu
Tel: 0212 249 02 02

Nevzat Yıldıran’ın Tonlar sergisi ile ilgili açıklamaları:
“TONLAR”
OKAY TEMİZ FOTOĞRAFLARI SERGİSİ

Uzun zamandan beri bir konu beni çok düşündüren bir konu var. O da sosyal, kültürel, sanatsal veya bilimsel alanda önemli işler yapmış ve kendini kanıtlayarak topluma örnek olmuş kişilerin, neden hak ettikleri değeri hayata gözlerini yumduktan sonra kazandıkları. Acaba toplumlar bu önemli insanlara bir çeşit ceza mı veriyor... Oysa kendileri için yapılan etkinlikleri, yazılan yazıları, saygı gecelerini bu dünyada yaşarken görseler fena mı olur!

Benim Okay Temiz’e gerek hayranı bir müziksever olarak, gerekse onun “Ritim Atölyesi”nde öğrencisi olarak beslediğim sevgi, hayatımın en önemli tutkusu fotoğraf üzerinden bu sergiyi hazırlamamı kaçınılmaz kıldı. 6 yıl önce bu düşüncelerle yola çıkarak Okay Temiz’in fotoğraflarını çekmeye başladım. Günlük yaşamı, turneleri ve elbette sahnede sanatını icra ederken müziğiyle yaydığı enerjiyi, fotoğrafçı kimliğimle elimden geldiğince saptamaya çalıştım. Kendine özgü müzik anlayışıyla geniş kitleleri etkileyen ve 35 yıldır çalışmalarını yakından izlediğim Okay Temiz’in müzik adamı kişiliğine, “Tonlar” adını verdiğim fotoğraf sergimdeki görüntülerin de eşlik edecek olması bana büyük bir heyecan veriyor. Kısacası, fotoğrafın siyah beyaz tonları ile Okay Temiz’in sanatçı kişiliği üzerinden müziğin ve enstrümanların ses tonları benim “Tonlar” projemde bir kez daha buluştu.

Kendisinin bu noktaya gelme sürecindeki son altı yılını bu görüntülerle sunmak ve bunu da fotoğrafsever ve müziksever kitleyle paylaşmak bana kısmet oldu. “Tonlar” sergimi gezen izleyicilerin, bu büyük ustanın müzik yaşamına tanık olmaları ve keyif almaları benim en büyük mutluluğum olacak.
Nevzat Yıldıran
ÖZGEÇMİŞ
Nevzat Yıldıran, İstanbul'da doğdu.
İ.Ü İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Özel bir şirkette üst düzey yönetici olarak görev yapmaktadır.
Önceden beri ilgi duyduğu fotoğrafa, üniversite yıllarında daha da yoğunlaştı.
Fotoğrafın geniş kitlelere ulaşmada büyük bir kolaylık sağlaması, duygu ve düşünceleri, hayalleri, idealleri aktarabilmenin en güzel yollarından biri olabilmesi ve anlaşılabilir olması düşüncesiyle fotoğrafa yöneldi.
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK'a üye olarak ilgisini arttırdı.
İFSAK'ta denetim ve yönetim kurulu üyeliklerinden sonra 1992-95 dönemlerinde yönetim kurulu başkanlığı yaptı.
Birçok fotoğraf yarışmasında seçici kurul üyeliğinde bulundu.
Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde ve yarışma sergilerinde yer aldı, çeşitli dergilerde ve kataloglarda yayınlandı.
Nevzat Yıldıran’a göre fotoğraf sanatı bir tür esperantodur. İstediğini duyan herkes anlayabilme olanağına sahiptir.
Gerçekte fotoğraf, mutlak bir “gerçeklik”, mutlak bir “var olan” değildir. Fotoğraf; bir sanatçının eserini; gördüğünü ve bize gösterdiğini sunar. Bu gösterileni iç dünyasına göre yorumlamak ve bu gösterilenden haz almak fotoğrafsevere kalmıştır. Halbuki asıl gerçeklik ne fotoğrafçıda nede fotoğrafa bakandadır. Asıl gerçeklik çoktan uçup gitmiştir. Bu yönden bakıldığında da fotoğraf, tek boyutu çalınmış iki boyuta indirgenmiş bir gerçekliktir.

Fotografevi
Istiklal Cad. Tutuncu Cik.
No:4 Galatasaray/Beyoglu
34430/Istanbul
T:0212 2490202
F:0212 2444075
W:www.fotografevi.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile