Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

"Suyun bir arada tuttuğu"

AddThis Social Bookmark Button
Heykelden fotoğrafa, filmden videoya, diapozitiften ses enstalasyonlarına uzanan çeşitlilik içeren Verbund Koleksiyonu'ndaki yapıtlardan oluşan ''Suyun Bir Arada Tuttuğu'' başlıklı sergi, 10 Eylül Çarşamba günü İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde açılacak.
Süreli Sergiler Salonu'nda yer alacak serginin küratörlerinin, Verbund Koleksiyonu yöneticisi Gabriele Schor ve İstanbul Modern Sanat Müzesi Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu yapmakta.
Açıklamada, sergide, Cindy Sherman, Gordon Matta-Clark, Jeff Wall, Ernesto Neto, Gilbert&George, Francis Alys, Nan Goldin, Sarah Lucas, Fred Sandback, Eleanor Antin, Cecil Beaton, Bernd-Hilla Becher, Johanna Billing, Valie Export, Kate Gilmore, Birgit Jügenssen, Louise Lawler, Ursula Mayer, Urs Lüthi, Gabriel Orozco, Loan Nguyen, Ed Ruscha, Markus Schinwald, Simon Starling, Gillian Wearing, Lawrence Weiner, Francesca Woodmann ve Nil Yalter gibi çağdaş sanat dünyasından 37 sanatçının 122 yapıtının yer aldığı kaydedildi.
Verbund Koleksiyonu'nun, 2007 yılında Viyana'da "Museum für angewandte Kunst"da sergilendikten sonra ilk kez Avusturya dışında İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacağı vurgulanan açıklamada, serginin "Performans" ve "Mekanlar ve Yerler" adlı iki temasıyla çağdaş sanatta 1970'lerden bugüne uzanan kesişim hatlarını göz önüne serdiği ifade edildi.
"Suyun Bir Arada Tuttuğu" adlı serginin birçok kadın ve erkek sanatçının resimden uzaklaşıp, tamamıyla yeni ifade biçimlerine yönelmesini ve fotoğraf, video ve mekan enstalasyonlarındaki dönüşümü anlattığına dikkat çekildi.
"Performans" başlığı altında, 1970'lerde başlayan süreçte sanatçıların kendi bedenlerini keşfetmeleri, kimlik meselesi üzerine düşünmeleri ve feminist başkaldırı gibi eğilimlere olan yönelimleri ele alındığı aktarılan açıklamada, sergi kapsamında Cindy Sherman'ın anonim kadın bedenleri, Valie Export'un feminist harekete ilham veren sert otoportreleri ve Türk sanatçı Nil Yalter'in kadın bedenini fetişleştiren göbek dansı videosunun öne çıktığı anlatıldı.
Serginin "Mekanlar ve Yerler" temasında Gordon Matta-Clark'ın iki evin arasına devasa bir koni boşluk açarak mekana yepyeni bir kimlik kazandırdığı videosu ile Fred Sandback'in mekanların fiziksel gerçekliğine vurgu yapan ip enstalasyonlarının ilgi çektiği kaydedildi.
Heykelden fotoğrafa, filmden videoya, diapozitiften ses enstalasyonlarına uzanan çeşitlilik içeren Verbund Koleksiyonu'ndan oluşan serginin, 11 Ocak 2009'a kadar açık kalacak.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile