Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Bennu Gerede “Kiss&Bet” Fotoğraf Sergisi

AddThis Social Bookmark Button

Fotoğrafçı Bennu Gerede’nin geleneksel yağlı güreş müsabakalarını fotoğrafladığı fotoğraf sergisi Nişantaşı Chalabiart Gallery’de sergileniyor.

Bennu Gerede unutulmaya yüz tutmuş Yağlı Güreş müsabakaları ile ilgili oalrak "Geleneksel Yağlı Güreş müsabakası erkek vücudu politikalarının, erkek gücünün güzelliği ve erkek gücünün belirsizliginin aynası bence. Uzun zamandır Türkiye’deki yağlı güreş turnuvaları beni etkilemiştir. Pehlivanların güreşlerini, başladıkları ufak yerleşim birimlerinden, ulaştıkları Kırkpınar final’lerine kadar neredeyse hiç bir küçük karşılaşmayı kaçırmayacak şekilde takip ettim.

Bu unutulmuş spora duyduğum büyük hayranlık ve saygıyla, ‘kısbet’ denilen efsanevi deri pantalonlar içindeki erkek gövdesinin bu en güçlü biçimlerinde beliren erkeğin üstün hakimiyetinin farkındalığını ve tensel duyarlılıgını portrelemeye calıştım. Erkekliği tanımlarken, Geleneksel Yağlı Güreşi kendi dişiliğimi ve buyuk adamlarımızın dünyasını, kahramanlar olarak yansıtacak bir araç olarak kullandım. Benim hediyem, bu büyük mirası onurlandıracak ve artık unutulmaya yüz tutmuş değerleri hatırlatacaktır.

Swarovski kristallerini kullanarak, geleneksel kısbet’lerin form ve zerafetinden ilham alan fotoğraflarıma üçüncü bir boyut katmayı amaçladım. Bu gorsellerin üzerine elle işlenen kristaller, kısbet ve güreşçilerin erotizm, güzellik, güç ve erkeklik ile birleşiminin minimalist yaklaşımına, modernlik katmayı hedeflemektedir. Arenanın tanrıları olarak bu erkekler, kendi ataerkil mirasımıza saygının çöküşü ile yüzleşen geleneklerimizin ölümsüz efsaneleri haline gelmektedirler."

8 Mart 2012’de Nişantaşı Chalabiart Gallery de açılan sergi, 31 Mart 2012 tarihine kadar izlenilebilinir.  Chalabiart Gallery Adres: Mim Kemal Öke Caddesi, No:17, Nişantaşı, Istanbul

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile