Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

“Yeni Kapı’nın Eski Gemileri” Sergisi Açıldı

AddThis Social Bookmark Button

Yenikapı’da 2004 yılında başlayan Marmaray ve Metro Projeleri inşaat alanında ortaya çıkan, son yılların en dikkat çekici arkeolojik verileri olarak kabul edilen Theodosius Limanı kalıntılarının fotoğraflarının yer aldığı ‘Yenikapı’nın Eski Gemileri’ Sergisi 16 Eylül’e kadar Rahmi M. Koç Müzesi’nde görülebilir.

Varlığı Bizans kaynaklarından bilinen ancak konumu ve gerçek büyüklüğü tartışmalı olan Theodosius Limanı kalıntılarının su yüzüne çıktığı ilk anlarda kazı çalışmalarında yer alan arkeologların deklanşöründen karelerin yer aldığı ‘Yenikapı’nın Eski Gemileri’ sergisi, bu anlamda bir ilk olma özelliği taşıyor.

Metro ve Marmaray kazı çalışmaları kapsamında Yenikapı’da ortaya çıkan Theodosius Limanı kalıntıları bu çalışmayı yürüten İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı’na bağlı Yenikapı Batıkları Projesi ekibi tarafından fotoğraflandı. Ekibin çektiği fotoğraflardan oluşan ‘Yenikapı’nın Eski Gemileri’  adlı sergi 20 Nisan -16 Eylül tarihleri arasında Rahmi Koç Müzesi’nde görülebiliyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile