Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Ahmet Elhan Mürekkep Fotoğraf Sergisi

AddThis Social Bookmark Button

Ahmet Elhan’ın son dönem çalışmalarından oluşan sergisi Mürekkep 9 Şubat’da Galeri Zilberman’da açıldı.

Fotoğrafın sınırlarını, tekniği aracılığıyla yaptığı deneylerle araştıran Ahmet Elhan, zaman ve mekan ilişkisine yoğunlaştığı uzun yıllardan sonra bu sergisinde tekrar insan bedenini ele alıyor.

Serginin başlığı Mürekkep, ilk akla gelen anlamıyla, hem tonlamalarının genişliği, yüzey kalitesi ve kalıcılığıyla Elhan'ın bu yeni serisinde kullandığı platin-paladyum baskıya , hem de "birleşmek, -den oluşmak" anlamlarıyla kompozisyonların oluşma şekline referans veren anlamıyla beraber kullanılıyor.

Jean-Baptiste Van Mour'un tarihi İstanbul gravürlerinin iç mekanlarında konumlandırdığı zamanlar ve cinsiyetler arası/ötesi figürleriyle, doğuyla batının çakıştığı bir aralıktaki varoluşsal sorgulamalarını, tekniğinde uyguladığı bir deneysellikle sürdürüyor. Sanatçı, görselliğin ön planda olduğu çalışmalarıyla, zamanı parçalamaktan ziyade, geri dönüşleri olan daha bütünsel bir sarmal zaman kurgusunun arayışına odaklanıyor.

Elhan, Mürekkep adlı sergisinde daha önce mekan ekseninde oluşturduğu zamansal bütünselliği, çift cinsiyetli Hermafrodit figürlerle özneye taşıyor. Sergide yer alan calışmalar, dişi ve eril bedeni üstüste pozlarken, hareket ve durağanlığa dair yeni sorular tespit ederek bunun araştırmasını yapıyor. Farklı anların aynı karede birikmesiyle anonimleşen ve cinsiyetsizleşen figürler, birbiriyle ve bulunduğu mekanla iç içe geçiyor.

Mürekkep, 9 Mart tarihine kadar, Mısır Apartmanı 3. kattaki Galeri Zilberman'da izlenebilir.

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163 K.3 D.10 Beyoglu / Istanbul

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile