Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

Online Sergi

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 8
ZayıfMükemmel 

TEOMAN KOZAN

AddThis Social Bookmark Button

Read moreFotoğraf makineleriyle çocukluğumun keşif ve icatlar bölümüde tanışmıştım.

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi Devamını oku...
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfMükemmel 

ENGİN GÜNEYSU

AddThis Social Bookmark Button

Engin Güneysu 1981 yılında Türkiye, Samsun’da doğdu.

Hasankeyf Çalışmasından Örnekler

Engin Güneysu Kimdir
Fotoğrafçılık kariyerine 2004 yılında İzmir’de, Cena Reklam Ajansında fotoğraf editörü olarak başladı,yine aynı yıl içinde Bodrum’un Kalbi dergisi ve  2004 Turkey/izmir /Çeşme Guide kitabının fotoğrafçılığını yaptı.
2006-2007   Arasında Türkiye/Samsun'da Eğitim Gönüllüleri Parkında,aralıklı olarak, çocuklara yönelik fotoğraf eğitimi verdi.
2008  Uluslararası National Geograhic Fotoğraf Yarışması Türkiye ayağında, gezi kategorisinde, ikincilik ödülü aldı. Bununla birlikte eserleri birçok yarışmada ödül, derece, sergilemeye hak kazandı.
2011'de açılan Türkiye fotoğraf müzesi'nde fotoğrafları sergilenmektedir.
Şu sıralar çeşitli dergiler için editoryal işler çekip serbest fotografçılık yapmakta ve Fotoğraf Atölyeleri düzenlemektedir..

Sergiler
2006  Samsun, 1. Sanat Sokağı Karma Sergi.
2007  Ocak ayında  75. Yıl Kültür Merkezinde  “40 Kare” Karma Sergisi.
2007  Samsun’da 75. Yıl Kültür Merkezinde  “Kıyılar” Kişisel Sergi.
2010  Taksim Piramid Sanat Galerisi’nde  İfsak 3. Genç Fotoğrafçılar Festivali “200 EVLER” isimli       Karma Sergi.
2010  Bursa Gren Cafe ve Sanat Evin'de '' 200 Evler '' Kişisel Sergisi.
2010  Acıbadem Bursa Hastanesi Sanat Galerisinde'' 200 Evler ''  Kişisel Sergi.
2011  Bursa Gren Cafe ve Sanat Evin'de '' Sokağın Dili Bildiğin İstanbul ''  Kişisel Sergisi.
2010 Fototrek Fotoğraf merkzinde  Kültür Başkenti İstanbul Projesi kapsamında '' Sokağın Dili Bildiğin İstanbul '' Kişisel Sergi .
2011 Bursaphotofest , Karma Sergisinde "Mekanların Yolculuğu" Karma Sergi.

Atölye ve Etkinlikler
2008  FotoTrek' in yardımları ile İstanbulda düzenlenen, 50 den fazla fotjurnalistin katıldığı, Alexis Vakfı Fotoğraf Semineri'ne katıldı.
2010 World Press Photo Türkiye sergisi kapsamında GAPO | Geniş Açı Proje Ofisi katkıları ile düzenlenen Peter Ten Hoopen Fotojurnalizm atölyesine katıldı.

Festival & Sunumlar
2009  Altıncısı düzenlenen UFAT Fotograf Günleri’nde genç fotografçılar festivaline genç fotoğraf sanatçısı olarak davet edildi ve '' 200 Evler '' Sosyobelgesle Fotoğraf Projesi hakkında bir sunum yaptı .
2009 Akbank Sanat Merkezinde  '' 200 Evler '' Sosyobelgesle Fotoğraf Projesi hakkında bir sunum yaptı.
2010  Boğaziçi Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübünün daveti üzerine '' 200 Evler '' sosyobelgesel fotoğraf çalışması üzerine konuşmacı olarak katıldı.
2009 Bahariye Sanat Merkezinde  '' 200 Evler '' Sosyobelgesle Fotoğraf Projesi hakkında bir sunum yaptı .
2010 3. Kadıköy Fotoğraf Günleri etkinliğinde '' istanbul sokak '' fotoğrafları üzerine bir sunum gerçekleştirdi.
2011  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Fotoğraf Topluluğu Fotoğraf Günlerinde "Dünya'da ve Türkiye'de sokak fotoğrafçılığı" konulu  söyleşinin  konuşmacısı oldu.
2011 İstanbul Teknik Üniversitesi Fotoğraf Kulübünün  İTÜFK  3.sünü düzenlediği  – "Fotoğraf ötekine bakar"  başlıklı fotoğraf günlerine konuşmacı olarak katıldı.
2011 Photoworld Fotoğraf Merkezinde düzenlenen '' Hayatımız Fotoğraf '' adındaki  fotoğraf günleri etkinliğinde '' istanbul sokak '' fotoğrafları üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Kitaplar
2009, En İyi 500 Fotoğraf - İlke Basın Yayım / Fotoğraf Dizisi
2011, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. "İstanbul'un Yüzleri " projesi kapsamında,  "İstanbul'un 100 Rotası" kitabı fotoğrafları
2011, Fotoğraf Geçidi İstanbul 2010-1 , sergi albümü kitabı
2011, Fotoğrafımızda Bugün 2011, Türkiye Fotoğraf Müzesi Kitabı

Kendi Ağzından Hasankeyf
Hasankey'te  özellikle kaya evlerine ve bir çok medeniyetin izlerine rastlamak mümkün. Turistik turlar ile Hasankeyf'e gezmeye gittiyseniz ve tur şirketi bölgede kısa sürede birden fazla yer gezdireceğiz demişse, genelde Hasankeyf'in aşağı kısmında yer alan köprü tarafından birkaç fotoğraf çekmenize müsaade ediyorlar. Fakat Hasankeyf hiç de bahsedildiği ve görüldüğü kadar kısa sürede gezilip bitirilebilecek bir yer değil. Panoramik ve yeşilin hakim olduğu fotoğraftaki manzaranın bir diğer özelliği de Ilısu Barajı devreye girdiğinde Hasankeyf'e dair gerçek anlamda kalıcı olması ve sular altında kalmayan tek yer olacak olması. Aslında şöyle bir durum var, burası Hasankeyf'in sadece çok küçük bir bölgesi. Kaldı ki kale bölgesine çıkışın sağlandığı yer sular altında kalacağı için hem çıkışın sıkıntıya gireceği, hem de kale bölgesinin aşağı kısmının sular altında kalacak olması, bu manzaranın fazla uzun ömürlü olmayacağına işaret ediyor. Bu alanda rastlanan kaya yapısının suya dayanıklı olmadığı tespit edilmiş, yani uzun bir süre dayanamayıp bu bölgenin toprak kayması sonucu tamamen ortadan kalkma durumu söz konusu. Şahsen şu anki yerleşim bölgesinin taşınmasına karşı değilim ama bölge halkı gibi ben de bu bölge altındaki medeniyet izlerinin ciddi bir arkeolojik çalışma ile ortaya çıkartılmasını istiyorum. Umarım 15 bin yıldır insan yaşamının eksik olmadığı Dicle nehrinin kenarındaki Hasankeyf ve Dicle Vadisi UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilir.

 

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 31
ZayıfMükemmel 

İ.KEREM ÖZTÜRK

AddThis Social Bookmark Button

Read moreİngilizce Okutmandan Fotoğraf Sergisi
Hayata dair denemeleriyle yeni bir fotoğrafçı arkadaşımızın sergisi var sırada. Renkleri ve anı yakalamakta gayet başarılı çalışmaları bulunan İ.Kerem ÖZTÜRK’ün fotoğraflarıyla buluşuyoruz online sergimizde. Sizlerinde beğeneceğinize inandığımız güzel fotoğrafları var gerçekten. Hepinize iyi seyirler.

İ.Kerem Öztürk kimdir ?
1970 yılında Zonguldak'ta dünyaya geldi. Orta ve lise eğitimini Zonguldak Ted Koleji'nde tamamladıktan sonra, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden 1992 yılında mezun oldu.

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi Devamını oku...
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 17
ZayıfMükemmel 

MURAT BAŞMAN

AddThis Social Bookmark Button

Read moreBir Cellist Fotoğraf Çekerse!
Murat Başman; asıl mesleği Cellist’lik , 20 yıldır klasik müzikle uğraşıyor ve bu mesleği icra ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nda çalıyor.
Sample ImageProjesinin adını verdiği ve aynı zamanda filminde adı olan “Tek Notalık Adam” , bir orkestrada çalışan ve görevi bütün bir konser boyunca zille tek nota çalmak olan bir adamın ve seyirciler arasındaki kıza duyduğu tutkulu aşkın hikayesidir. Yönetmenliğini Dağhan Celayir’in yaptığı bu filmde hem oynuyor hem de kendi fotoğraf projesini bitirmeye çalışıyor.

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi Devamını oku...
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfMükemmel 

ELİF ÇALDAĞI

AddThis Social Bookmark Button

Read moreFotoğrafla 2006 yılında tanıştı...
önceleri  sadece izlemekle yetindiği bir  fotoğraf  sitesine  kuzeni sayesinde üye olup.. kardeşinin  2 mp  makinesıyle  sadece öyesine  cektıgı  fotoğrafları eklemeye başladı...
Her şeyi  bir  vizörün arkasından  bakar gibi  görmeye başladı...
Yardım amaclı bir kaç  fotoğraf sergisine  katıldı..
bunun dahilinde  fotoğraf etkinlikleri  düzenlemeye  başladı..
asıl mesleği makyözlük olmasına rağmen..

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi Devamını oku...
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 9
ZayıfMükemmel 

AYTAÇ YAMAÇ

AddThis Social Bookmark Button

Read moreFOTOĞRAFÇI ve FOTOMODEL
Aydın doğumlu olan Aytaç Yamaç, okul yıllarında radyo-tv bölümünde okumasıyla 2003 yılında medya sektörüne giriş yaptı. İlk olrak İhlas haber ajansında stajer olarak başladığı iş hayatını burada haber editörü olarak sonlandırdı. Daha sonraki zamanlarda ise yeniden fotoğrafçılığa yönlenmiş ve bu tutkusunu profesyonel bir anlayış içerisinde gerçekleştirmeye çalıştı. Fotoğrafa bakış açısında teknolojinin yalın va sanatsal fotoğrafa aykırı olduğunu düşünmektedir.
Zaman içerisinde sütüdyo çekimlerinede yönlenmiş ve pek çok çekime imza atmıştır. Son zamanlarda ise tanınmış simalar ile çalışan Yamaç,  hava fotoğrafçılığı da yapmakta. Yaptığı çekimlerden ise o anki ruh halini anlamak mümkün. Hedefi ise alanında tek söz sahibi olmak.

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi Devamını oku...
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 12
ZayıfMükemmel 

TUĞBA AKDAĞ

AddThis Social Bookmark Button

Read moreTUTKUDUR FOTOĞRAF ONUN İÇİN…
Hepimiz yaşadığımız bazı kötü olayların etkisinde kalırız ve buna bağlı olarak da hayata farklı tutunma yolları ararız. Kimimizi sanatın bir dalının tutkusu sararken kimimiz de hayata karşı isyan bayrağını açarız.
1991 Yılında Manisa’nın Salihli İlçesi’nde dünyaya geldi.
Genç Tuğba şuanda Mudanya da lise öğrencisi.
İnternet sitelerinde fotoğrafları başarılı fotoğraflar arasında yer alıyor.

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi Devamını oku...
E-posta Yazdır PDF

SALİH FIRAT

AddThis Social Bookmark Button

KENDİ AĞZINDAN…
Her insan gibi, doğdum, büyüdüm ve öleceğim lakin aynı sırayı takip ettiğim söylenemez... Benimle ilgili pek çok şey gibi, fotoğraf ile olan ilişkim de klasik sırayı takip ettiğini söyleyemem; üniversiteyi bırakırken ufacık bir odada, can sıkıntısından açılan bir konuyla başladı bu serüven ve hala da devam etmekte, yol tuzlu keza.
Fotoğrafçı değilim, henüz o kadar pişmedim lakin seviyorum, aşığım fotoğraf denen şeye, en çok da yaratıcı fotoğrafa. Her kare bir hikaye, her kare bir anlatı... Suyu çok bulandırmadan, fotoğraflara bırakmalı anlatım işini...

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi Devamını oku...
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

İLKER GÜRER

AddThis Social Bookmark Button

Read moreİnsanları Seviyorum – Hayatı Seviyorum – Azmediyorum - Fotoğraf Çekiyorum…
Bu haftaki “Bizden Biri” konuğumuz fotoğrafta profesyonellik yaşamına yeni geçen bir isim. Uzun yıllar yaşamı kararsızlıklarla geçen, bu yüzden eğitimini yarım bırakan,fakat yaşadığı bu süreç içerisinde ne yapmak istediğine karar vererek fotoğraf yolunda önemli bir adım atan bir isim. Azmi sayesinde bugün istediği işe sahip.
İlker GÜRER; Yabancı dil öğrenmek için gittiği Amerika’da, daha sonra işletme okumaya başladı. Yapmak istediği şeyin bu olmadığını anlayınca okulunu yarım bıraktı. Okuduğu dönemde, Siyasal bilimler ve sosyoloji dersleri aldı. Fakat daha sonra Türkiye’ye döndü. 2000 yılında fotoğraf çekmeyi düşlemeye başladı. Türkiye’ye döndükten sonra askerlik görevini yerine getirdi. Bir süre Türkiye de çalıştı. Daha sonra Afrika Sudan da bir demir çelik fabrikasında yönetici asistanlığı yaptı.  2002-2004 yıllarında burada çalıştı. 2000 yılında düşlediği fotoğraf hayalini bu zaman zarfında çok gerçekleştiremedi ancak 2004 Temmuz ayında bu hayalini gerçekleştirdi. Aynı yılın Eylül ayında ise Türkiye’ye döndü.

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi Devamını oku...
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 24
ZayıfMükemmel 

AHMET TOKYAY

AddThis Social Bookmark Button

MADENCİLER…(Söz Emek Beste İşçi)

Read moreZonguldak’ta doğan ve 25 yaşına kadar burada yaşayan Ahmet Tokyay, 15 yıla yakın bir zamandır fotoğrafla ilgilenmekte, ancak bunun 10 yılında aktif olarak fotoğraf çekmekte. Liseyi bitirdikten sonra gazeteci oldu. Aynı yıllarda madencilerin hayatlarına ve çalışma şartlarını daha yakından gözlemleme şansı buldu.
Serginin ismi ise madencilerin hayatlarından ve tarihteki yaptıklarından gelmekte, Her zaman son sözü onlar söyledi ve üretim de yerli halkın dışında kimse çalıştırılmadı. Ta ki bu kömürün bulunmasından bu güne gelen süreçte hep böyle oldu. Fransız işgali döneminde dahi yerli halk çalıştırılması ve madencilerin o günlerden bu zamana gelinceye kadarki süreçte yaşadıkları sürekli ilgisini çekti.

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi Devamını oku...
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 10
ZayıfMükemmel 

MEHMET TURGUT

AddThis Social Bookmark Button

Read moreFotoğraflar : Mehmet Turgut
Tarih : 2005
Ön Yazı : Strindberg ’in eserinden esinlenme...

oyun oynandıgı zaman ve yerlerde(isveç,avrupa ve amerika) çesitli söylentiler ve efsanelere neden olmustur; derler ki bu oyunu gerçekten hissedip oynayan oyuncular karakterleri gibi birbirlerine kavusamayacakları bir ask ile birbirlerini severler. teşekkürler sevgili ceren...

 

 

Perşembe, 09 Temmuz 2020 04:08 tarihinde güncellendi Devamını oku...

Sayfa 1 - 2

  • «
  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1 
  •  2 
  •  Sonraki 
  •  Son 
  • »