Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfMükemmel 

ENGİN GÜNEYSU

AddThis Social Bookmark Button

Engin Güneysu 1981 yılında Türkiye, Samsun’da doğdu.

Hasankeyf Çalışmasından Örnekler

Engin Güneysu Kimdir
Fotoğrafçılık kariyerine 2004 yılında İzmir’de, Cena Reklam Ajansında fotoğraf editörü olarak başladı,yine aynı yıl içinde Bodrum’un Kalbi dergisi ve  2004 Turkey/izmir /Çeşme Guide kitabının fotoğrafçılığını yaptı.
2006-2007   Arasında Türkiye/Samsun'da Eğitim Gönüllüleri Parkında,aralıklı olarak, çocuklara yönelik fotoğraf eğitimi verdi.
2008  Uluslararası National Geograhic Fotoğraf Yarışması Türkiye ayağında, gezi kategorisinde, ikincilik ödülü aldı. Bununla birlikte eserleri birçok yarışmada ödül, derece, sergilemeye hak kazandı.
2011'de açılan Türkiye fotoğraf müzesi'nde fotoğrafları sergilenmektedir.
Şu sıralar çeşitli dergiler için editoryal işler çekip serbest fotografçılık yapmakta ve Fotoğraf Atölyeleri düzenlemektedir..

Sergiler
2006  Samsun, 1. Sanat Sokağı Karma Sergi.
2007  Ocak ayında  75. Yıl Kültür Merkezinde  “40 Kare” Karma Sergisi.
2007  Samsun’da 75. Yıl Kültür Merkezinde  “Kıyılar” Kişisel Sergi.
2010  Taksim Piramid Sanat Galerisi’nde  İfsak 3. Genç Fotoğrafçılar Festivali “200 EVLER” isimli       Karma Sergi.
2010  Bursa Gren Cafe ve Sanat Evin'de '' 200 Evler '' Kişisel Sergisi.
2010  Acıbadem Bursa Hastanesi Sanat Galerisinde'' 200 Evler ''  Kişisel Sergi.
2011  Bursa Gren Cafe ve Sanat Evin'de '' Sokağın Dili Bildiğin İstanbul ''  Kişisel Sergisi.
2010 Fototrek Fotoğraf merkzinde  Kültür Başkenti İstanbul Projesi kapsamında '' Sokağın Dili Bildiğin İstanbul '' Kişisel Sergi .
2011 Bursaphotofest , Karma Sergisinde "Mekanların Yolculuğu" Karma Sergi.

Atölye ve Etkinlikler
2008  FotoTrek' in yardımları ile İstanbulda düzenlenen, 50 den fazla fotjurnalistin katıldığı, Alexis Vakfı Fotoğraf Semineri'ne katıldı.
2010 World Press Photo Türkiye sergisi kapsamında GAPO | Geniş Açı Proje Ofisi katkıları ile düzenlenen Peter Ten Hoopen Fotojurnalizm atölyesine katıldı.

Festival & Sunumlar
2009  Altıncısı düzenlenen UFAT Fotograf Günleri’nde genç fotografçılar festivaline genç fotoğraf sanatçısı olarak davet edildi ve '' 200 Evler '' Sosyobelgesle Fotoğraf Projesi hakkında bir sunum yaptı .
2009 Akbank Sanat Merkezinde  '' 200 Evler '' Sosyobelgesle Fotoğraf Projesi hakkında bir sunum yaptı.
2010  Boğaziçi Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübünün daveti üzerine '' 200 Evler '' sosyobelgesel fotoğraf çalışması üzerine konuşmacı olarak katıldı.
2009 Bahariye Sanat Merkezinde  '' 200 Evler '' Sosyobelgesle Fotoğraf Projesi hakkında bir sunum yaptı .
2010 3. Kadıköy Fotoğraf Günleri etkinliğinde '' istanbul sokak '' fotoğrafları üzerine bir sunum gerçekleştirdi.
2011  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Fotoğraf Topluluğu Fotoğraf Günlerinde "Dünya'da ve Türkiye'de sokak fotoğrafçılığı" konulu  söyleşinin  konuşmacısı oldu.
2011 İstanbul Teknik Üniversitesi Fotoğraf Kulübünün  İTÜFK  3.sünü düzenlediği  – "Fotoğraf ötekine bakar"  başlıklı fotoğraf günlerine konuşmacı olarak katıldı.
2011 Photoworld Fotoğraf Merkezinde düzenlenen '' Hayatımız Fotoğraf '' adındaki  fotoğraf günleri etkinliğinde '' istanbul sokak '' fotoğrafları üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Kitaplar
2009, En İyi 500 Fotoğraf - İlke Basın Yayım / Fotoğraf Dizisi
2011, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. "İstanbul'un Yüzleri " projesi kapsamında,  "İstanbul'un 100 Rotası" kitabı fotoğrafları
2011, Fotoğraf Geçidi İstanbul 2010-1 , sergi albümü kitabı
2011, Fotoğrafımızda Bugün 2011, Türkiye Fotoğraf Müzesi Kitabı

Kendi Ağzından Hasankeyf
Hasankey'te  özellikle kaya evlerine ve bir çok medeniyetin izlerine rastlamak mümkün. Turistik turlar ile Hasankeyf'e gezmeye gittiyseniz ve tur şirketi bölgede kısa sürede birden fazla yer gezdireceğiz demişse, genelde Hasankeyf'in aşağı kısmında yer alan köprü tarafından birkaç fotoğraf çekmenize müsaade ediyorlar. Fakat Hasankeyf hiç de bahsedildiği ve görüldüğü kadar kısa sürede gezilip bitirilebilecek bir yer değil. Panoramik ve yeşilin hakim olduğu fotoğraftaki manzaranın bir diğer özelliği de Ilısu Barajı devreye girdiğinde Hasankeyf'e dair gerçek anlamda kalıcı olması ve sular altında kalmayan tek yer olacak olması. Aslında şöyle bir durum var, burası Hasankeyf'in sadece çok küçük bir bölgesi. Kaldı ki kale bölgesine çıkışın sağlandığı yer sular altında kalacağı için hem çıkışın sıkıntıya gireceği, hem de kale bölgesinin aşağı kısmının sular altında kalacak olması, bu manzaranın fazla uzun ömürlü olmayacağına işaret ediyor. Bu alanda rastlanan kaya yapısının suya dayanıklı olmadığı tespit edilmiş, yani uzun bir süre dayanamayıp bu bölgenin toprak kayması sonucu tamamen ortadan kalkma durumu söz konusu. Şahsen şu anki yerleşim bölgesinin taşınmasına karşı değilim ama bölge halkı gibi ben de bu bölge altındaki medeniyet izlerinin ciddi bir arkeolojik çalışma ile ortaya çıkartılmasını istiyorum. Umarım 15 bin yıldır insan yaşamının eksik olmadığı Dicle nehrinin kenarındaki Hasankeyf ve Dicle Vadisi UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile